Artykuły

Park na Białych Morzach przyćmi krakowskie Błonia

Marta Paluch, Park na Białych Morzach przyćmi krakowskie Błonia, Gazeta Krakowska, 19.02.2015 r.
.
„Kazimierz Barczyk, szef SGiPM podkreśla, że to teren, który warto zagospodarować, nie tylko ze względu na przyjazd papieża. – Zawsze będzie tu mnóstwo ludzi, pielgrzymów, którzy przyjeżdżają do obu sanktuariów. Koszty tego przedsięwzięcia są niskie – ocenia. Po pierwsze: grunty należą do gminy i Skarbu Państwa, więc nie trzeba za nie płacić (część ziemi jest kościelna, ale pomysłodawcy liczą, że strona kurialna zgodzi się na park, metropolita został o tym powiadomiony).

read more…

Dzieci ze Wschodu odpoczywają w Krakowie

Aleksandra Gieracka, Dzieci ze Wschodu odpoczywają w Krakowie, Dziennik Polski, 22.07.2014, s. B2

?Już po raz XV ponad setka dzieci z Białorusi, Ukrainy, Rosji i Litwy wraz z opiekunami przejechała do Krakowa na letni wypoczynek. W czasie dziesięciodniowego pobytu odwiedzą miejsca związane z historią swoich przodków. (?)

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa ? W poprzednich latach przyjeżdżało po 100 dzieci. W tym roku z okazji jubileuszu udało nam się zaprosić więcej, bo aż 125 ? cieszy się Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego. (?)?

Tylko Kraków wciąż odstaje

Wacław Krupiński, Tylko Kraków wciąż odstaje, Dziennik Polski, 21.07.2014, s. A15

?Kraków czeka na decyzję rządu, czy środki unijne z programu operacyjnego ?Infrastruktura i środowisko? będzie można przeznaczyć na inwestycje służące szkolnictwu artystycznemu. Ale nawet pozytywna odpowiedź stawia pod dużym znakiem zapytania powstanie Centrum Muzyki w Krakowie, które miało mieścić nowe siedziby Akademii Muzycznej oraz Filharmonii Krakowskiej, dając też miejsce bezdomnym orkiestrom Capelli Craco­viensis i Sinfonietcie Cracovii. (?)
read more…

Po referendum metro przyśpiesza

Magdalena Kursa, Po referendum metro przyśpiesza, Gazeta Wyborcza. Kraków, 03.06.2014, s.4

?W majowym referendum 55 proc. krakowian powiedziało „tak” dla budowy metra w Krakowie, co w praktyce oznacza „tak” dla kontynuowania prac planistycznych i sprawdzających szanse realizacji tej inwestycji.(?)

read more…

Dwie lokalizacje nowej filharmonii

Kuraś Bartłomiej Dwie lokalizacje nowej filharmonii. ?Gazeta Wyborcza. Kraków? 12.04.2014, s. 1.

?To wstyd, że Kraków jako jedyne wojewódzkie miasto w Polsce nie ma filharmonii z prawdziwego zdarzenia. Szansę na zmianę tej sytuacji daje możliwość uzyskania wsparcia finansowego dla takiej inwestycji w ramach unijnego budżetu na lata 2014-2020 – uważa Kazimierz Barczyk, przewodniczący małopolskiego sejmiku. – Musimy się jednak spieszyć ze wszystkimi formalnościami, by sięgnąć po te pieniądze.

read more…

Kraków niczym Jasna Góra

Grażyna Starzak, Kraków niczym Jasna Góra, Dziennik Polski, s. A3, 07.04.2014

?Kanonizacja bł. Jana Pawła II będzie miała ogromne znaczenie dla promocji Krakowa i Małopolski. (?)

O tym, jak się do tego przygotować i co zrobić, by w pełni wykorzystać tę szansę dyskutowano w czasie konferencji pt „Dziedzictwo Jana Pawła II Wielkiego w projektach promocyjnych i turystycznych Krakowa i Małopolski”. (?)

read more…

Powinno powstać Muzeum JPII

Maciej Makowski, Rozmowa Kroniki. Powinno powstać Muzeum JPII, Dziennik Polski, 3.03.2014, s. B2

?Maciej Makowski ? Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, którego jest Pan przewodniczącym, apeluje o szczególne uczczenie Jana Pawła II? W Jaki sposób?

Kazimierz Barczyk ? Poprzez budowę muzeów w Krakowie i Warszawie, ponieważ są to miejsca w ścisły sposób związane z naszymi wielkimi rodakami. Nie zapominajmy, że z tego powodu stolicę Małopolski odwiedzają każdego roku dwa miliony turystów religijnych z ponad stu państw całego świata. Ta liczba świadczy o ogromnym znaczeniu papieża Polaka na całym świecie.?

Krakowscy urzędnicy przekonali się do metra

Piotr Tymczak, Krakowscy urzędnicy przekonali się do metra, Dziennik Polski, 27.01.2014, s. A5

?Szukanie możliwości budowy pierwszej linii metra do 2022 r. to zwrot w działaniach prezydenta Krakowa i jego urzędników. Jeszcze kilka lat temu nie brali takiego rozwiązania pod uwagę, stawiali na rozwój linii tramwajowych.(?)

W zeszłym roku Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, zgłosił przygotowanie koncepcji budowy metra w ramach projektów do realizacji ze środków Unii Europejskiej w latach 2014-2020. Teraz miasto zrobiło kolejny krok.?

Stop smogowi

PSZ Stop smogowi. ?Dziennik Polski? 15-16.12.2013, s. B3.

Zdaniem przewodniczącego SGiPM Kazimierza Barczyka to już jest ?stan klęski ekologicznej?, który wymaga ogłoszenia alarmu oraz szybkich i zdecydowanych działań ? zarówno władz centralnych, jak i lokalnych. ? Czy dopiero pozwami o odszkodowanie za utratę zdrowia mieszkańcy wymuszą wspólne działania nas wszystkich? Czy sami sobie budujemy komory gazowe? ? pyta Kazimierz Barczyk.